Moduły komunikacyjne

 

Urządzenie MSP-MK jest zaawansowanym rozwiązaniem telemetrycznym, poszerzającym możliwości rodziny urządzeń MSP o nowe opcje komunikacyjne: konfigurowalne porty szeregowe (RS232/422/485), LAN, GSM i światłowód (w standardzie SC lub ST). Konstrukcja urządzenia kontynuuje rozwój idei Modułowego Systemu Pomiarowego i pozwala na kompletację i uzupełnianie modułów dostosowanych funkcjonalnie do aktualnych potrzeb użytkownika.

MSP-MK w każdej wersji posiada 6 indywidualnie konfigurowanych wejść sygnalizacyjnych (biernych lub aktywnych) i jedno wyjście stanowe małej mocy  (przekaźnikowe), których stan można odczytywać / ustawiać przy pomocy protokołów Modbus i GazModem. W trybie pracy pasywnej wejścia mają możliwość pomiaru przyłożonego napięcia (w zakresie 0-30V; przykład zastosowania: pomiar napięcia na akumulatorach podtrzymania zasilania). Wyjście stanowe pozwala na przełączanie prądu o natężeniu 2 A i napięciu przełączanym 30 V.

MSP-MK dostępny jest w trzech wariantach, różniących się między sobą opcjami komunikacji lokalnej, których liczba i rodzaj zależy od użytych do konfiguracji modułów sprzętowych. Każda wersja posiada moduł podstawowy (MSP-MK1.0) wyposażony w modem GSM i cztery porty szeregowe, z których jeden wykonany jest w standardzie RS-485, a pozostałe trzy są uniwersalne, przy czym tryb ich pracy (232/422/485) może być zmieniany za pomocą dołączonego programu, lub poprzez protokoły GazModem i Modbus, oraz w jeden port Fast Ethernet. Do MSP-MK1.0 można opcjonalnie dołączyć jeden lub więcej modułów LAN: MSP-MK1.S /switch/ – wyposażony w cztery porty Fast Ethernet, lub MSPMK1.SO /switch z opto/ – wyposażony w trzy porty Fast Ethernet i jeden port światłowodowy, występujący w dwóch wariantach sprzętowych. Moduły MSP-MK1.S i MK1.SO mogą również realizować niezależnie zadania typowego switcha, dostosowanego do pracy w warunkach przemysłowych.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów i niskiego poboru mocy MSP-MK łączy w sobie cechy pięciu osobnych urządzeń:
• switcha ethernetowego z wejściem
światłowodowym,
• modemu GPRS,
• serwera portów szeregowych,
• sześcioportowego modułu wejść telemetrycznych,
• zdalnie sterowanego przełącznika małej mocy.


Dzięki elastycznemu zakresowi napięć zasilania (6-35 V), MSP-MK może być zastosowany w niemal każdej instalacji AKPiA, a dzięki obsłudze protokołów GazModem i Modbus bardzo łatwo i dobrze się integruje z instalacjami gazowniczymi.

 

  Wariant
  BASIC
 (MSP-MK1.0)
BASIC + SWITCH (MSP-MK1.1.S) BASIC + OPTO (MSP-MK1.1.SO /sc lub st)
Obudowa do montażu na standardowej szynie DIN 35 mm
Zasilanie 6-35 V
Pobór mocy 1,5 W 3,9 W 5,5 W
Pobór prądu @12V 120 mA 320 mA 450 mA
Zakres temperatur pracy -40 ÷ +85 °C
Wejścia sygnalizacyjne 6 sztuk, aktywne lub pasywne, indywidualnie konfigurowane
Wyjście dwustanowe przekaźnikowe, do 30 V / 2 A
SIM Gniazdo karty SIM z wyrzutnikiem
Porty komunikacyjne 1 x RS-485
3 x RS-232/422/485 (konfigurowalne programowo)
Porty Fast Ethernet 1 x 10/100 Mbps 4 x 10/100 Mbps 3 x 10/100 Mbps
1 x OPTO (SC lub ST)
Protokoły komunikacyjne GazModem, Modbus
Protokoły sieciowe TCP, UDP, PPP
Szyfrowanie Transmisji Opcjonalnie dostępna możliwość szyfrowania algorytmem AES 128